Naša spletna stran uporablja svoje piškotke, ki so potrebni za njeno pravilno delovanje. Z uporabo te strani se strinjate za prejemanje teh piškotkov.
Na podlagi 7. člena Statuta SI-JUS, sprejetega na Ustanovni skupščini 19. 12. 2007, je Glavni odbor na 3. seji, dne 3. 4. 2008, sprejel in na 13. seji, dne 8. 10. 2009 dopolnil
PRAVILNIK O SOLIDARNOSTNIH POMOČEH
1. člen
Ta pravilnik določa način oblikovanja finančnih sredstev, vire sredstev ter merila in kriterije za dodeljevanje solidarnostnih pomoči članom SI-JUS. Član ima pravico do solidarnostne pomoči po treh mesecih članstva, če je plačal predpisano članarino.
2. člen
Solidarnostno pomoč članom postopno zagotavljajo:
sindikat zavoda ali druge oblike organizacije
glavni odbor
Solidarnostna pomoč se zagotavlja postopoma tako, da se uveljavlja najprej na ravni zavoda ali druge oblike organizacije in šele nato pri glavnem odboru SI-JUS.
Član lahko vloži predlog za dodelitev solidarnostne pomoči neposredno na glavni odbor samo v primeru, da ni vključen v sindikat zavoda ali organizacije oz. je brezposelna oseba ali upokojenec.
3. člen
Sredstva za solidarnostne pomoči se zagotavljajo iz sredstev članarine tako na ravni zavoda kot pri Glavnem odboru SI-JUS. Letno višino solidarnostnih sredstev sindikat zavoda in glavni odbor določita v finančnem načrtu, praviloma v višini 10% zbrane članarine.
4. člen
Na ravni sindikata zavoda odloča o dodelitvi solidarnostne pomoči zbor članov ali izvršilni odbor. Za dodelitev solidarnostne pomoči praviloma zaprosi član SI-JUS, lahko pa predlog poda tudi izvršilni odbor sindikata zavoda ali organizacije ali sindikalni zaupnik.
O dodelitvi solidarnostne pomoči iz sredstev glavnega odbora odloča glavni odbor. Glavni odbor lahko za dodeljevanje solidarnostnih pomoči pooblasti glavnega tajnika.
Glavni tajnik je dolžan enkrat letno poročati glavnemu odboru o dodeljevanju solidarnostnih pomoči.
5. člen
Predlog za dodelitev solidarnostne pomoči mora vsebovati:
Osnovne podatke o članu, člansko številko, številko njegovega transakcijskega računa
Opis razloga, dejansko stanje in oblika pomoči
Dokumentacija, ki dokazuje resničnost navedb
Dokazilo o plačani članarini za zadnje tri mesece
Druga dokazila (morebitna dodeljena solidarnostna pomoč)
6. člen
Solidarnostne pomoči se dodeljujejo:
solidarnostna pomoč kot enkratna nepovratna finančna pomoč, ki se nakaže na transakcijski račun člana;
solidarnostna pomoč v nedenarni obliki (plačilo računov, vrednostni boni), če obstaja nevarnost, da odobrena sredstva ne bodo uporabljena namensko.
7. člen
Solidarnostna pomoč se lahko dodeli članu, v naslednjih primerih:
smrt ožjega družinskega člana (ožji družinski člani: zakonec, izven zakonski partner, otroci, izven zakonski otroci, posvojenci, ki jih je delavec po zakonu dolžan preživljati in jih je tudi dejansko preživljal)
težje zdravstvene težave (bolezen člana ali njegovega ožjega družinskega člana), zaradi katerih član zaide v težjo finančno situacijo
invalidnost nad 75 %
elementarna nesreča ali požar.
Solidarnostna pomoč se dodeli praviloma v višini najmanj ene in največ v višini dveh bruto izhodiščnih plač po KPJS.
8. člen
Solidarnostno pomoč se prekliče:
če so bili navedeni neresnični podatki,
če je bila predložena neresnična dokumentacija,
če dokumentacija ni bila predložena v roku, ki je bil določen,
če ni bila plačana članarina.
V primeru prejšnjega odstavka mora član na podlagi sklepa organa, ki je preklical solidarnostno pomoč, poleg prejete solidarnostne pomoči vrniti tudi zakonite zamudne obresti.
9. člen
Zoper odločitev iz prejšnjega člena tega pravilnika je dopustna pritožba v osmih dneh na Glavni odbor. Sklep brez pravnega pouka ali z napačnim pravnim poukom ne more biti v škodo člana. Odločitev Glavnega odbora je dokončna.
10. člen
Pravilnik sprejme Glavni odbor SI-JUS. Spremembe in dopolnitve se sprejemajo po enakem postopku, kot velja za sprejem pravilnika.