Glavni odbor SI-JUS je na podlagi 7. člena Statuta SI-JUS na 2. seji, dne 27. 2. 2008 sprejel
1. člen
Član Sindikata javnih uslužbencev Slovenije (SI-JUS) ima pod pogoji, določenimi s tem pravilnikom pravico do pravne pomoči po treh mesecih članstva, če je plačal predpisano članarino.
Pravna pomoč po tem pravilniku obsega: ustno ali pisno svetovanje, sestavljanje ugovorov in zahtevkov za varstvo pravic ter neposredno zastopanje pred organi delodajalca, sodišči in drugimi organi. Pravna pomoč se zagotavlja le v primerih in postopkih, ki izhajajo iz dela in delovnega razmerja.
2. člen
Pravno pomoč članom praviloma zagotavlja:
sindikat zavoda ali druge oblike organizacije
glavni odbor
Pravna pomoč se praviloma zagotavlja postopoma, in sicer tako, da se v okviru sindikata zavoda ali druge oblike organizacije uveljavlja najprej pri sindikalnem zaupniku in nato pri glavnem odboru.
3. člen
Naloge sindikalnega zaupnika v postopkih zoper člana pri delodajalcu so:
sodelovanje pri uveljavljanju pravic, obveznosti in odgovornosti članov iz delovnih razmerjih in podajanje mnenj
zastopanje članov pred organi v zavodu ali drugi obliki organizacije
sodelovanje v drugih manj zahtevnih pravnih postopkih
4. člen
Sindikalni zaupnik glede na težavnost zadeve seznani s primerom glavni odbor. Glavni odbor, po predhodnem soglasju člana nudi pravno pomoč preko predsednika, glavnega tajnika oziroma strokovnega sodelavca SI-JUS.
Glavni odbor lahko pravno pomoč nudi tudi preko pooblaščenega odvetnika za zastopanje člana pred organi upravljanja v zavodu ali drugi obliki organizacije, pred sodišči ali drugimi organi izven zavoda ali druge oblike organizacije, izjemoma tudi za zastopanje člana v disciplinskem postopku.
5. člen
Član mora za pravno pomoč pooblaščenega odvetnika glavnega odbora predhodno pridobiti soglasje predsednika oziroma glavnega tajnika glavnega odbora.
Predlog za pravno pomoč preko pooblaščenega odvetnika mora podati član osebno, in sicer pisno pri predsedniku, oziroma glavnem tajniku. Hkrati s predlogom mora predložiti vso potrebno dokumentacijo. Predsednik oziroma glavni tajnik lahko predlog zavrne, izda soglasje ali prekliče že izdano soglasje za pravno pomoč.
Soglasje iz prejšnjega odstavka se lahko izda za posamezne faze postopka ali za celoten postopek.
Na podlagi izdanega soglasja skleneta član in predsednik oziroma glavni tajnik dogovor, v katerem opredelita medsebojne pravice in obveznosti.
6. člen
Glavni odbor zagotavlja pravno pomoč preko strokovnih sodelavcev sindikata, vodi postopke kolektivnih sporov ter vlaga zahtevke za presojo zakonitosti pri upravnem, vrhovnem in ustavnem sodišču RS.
7. člen
V postopku uveljavljanja pravic članov po pooblaščenem odvetniku krije stroške pravnega zastopanja glavni odbor, stroške v zvezi s postopkom pa krije član (sodna taksa, stroški izvedenca, prič idr.).
V izjemnih primerih se lahko članu plačajo oz. povrnejo stroški postopka. O plačilu stroškov postopka odloča predsednik oziroma glavni tajnik, če je izdal soglasje za pravno zastopanje. Zoper to odločitev ni pritožbe.
8. člen
Člani sindikata so dolžni zaprositi za pravno pomoč pri predsedniku oziroma glavnem tajniku najkasneje:
tri dni pred potekom roka za opravilo pravdnega dejanja z 8-dnevnim rokom;
osem dni pred potekom roka za opravilo pravdnega dejanja s 15-dnevnim rokom;
petnajst dni pred potekom roka za opravilo pravdnega dejanja s 30-dnevnim rokom;
trideset dni pred potekom roka za opravilo pravdnega dejanja v vseh ostalih primerih.
v roku iz prejšnjega odstavka mora član predložiti zahtevano dokumentacijo.
Prosilec pravne pomoči mora s člansko izkaznico oz. drugim ustreznim dokumentom izkazati svoje članstvo v SI-JUS, sindikat pa preveriti plačano članarino.
Član lahko zaprosi za zamenjavo pooblaščenega odvetnika. O zamenjavi pooblaščenega odvetnika odloča predsednik oziroma glavni tajnik. Zoper to odločitev ni pritožbe.
9. člen
Pravna pomoč se ne zagotavlja v naslednjih primerih:
v zadevah, ki so se začele pred vstopom člana v sindikat;
če ni plačana predpisana članarina;
v sporu zaradi kandidiranja na delovno mesto poslovodnega organa oziroma delavca s posebnimi pooblastili in odgovornostmi;
v kazenskih zadevah;
v zadevah, ki se ne nanašajo na pravice iz delovnega razmerja;
v sporu s sodelavci;
v sporu s SI-JUS.
10. člen
Pravna pomoč članu se lahko odreče oziroma prekliče:
če je navajal neresnične ali nepopolne podatke ali predložil neresnično ali nepopolno dokumentacijo oziroma dokumentacije ni predložil v roku, ki je določen s tem pravilnikom;
če je brez soglasja predsednika oziroma glavnega tajnika preklical pooblastilo pooblaščenemu odvetniku;
če je vložitev pravnega sredstva očitno neutemeljena oziroma je jasno razvidno, da ni mogoče uspeti z zahtevkom, tožbo ali drugim pravnim sredstvom;
če ni zaprosil za pravno pomoč v rokih, opredeljenih v 8. členu tega pravilnika.
V primeru iz prve in druge alineje prejšnjega ostavka mora član povrniti tudi vse nastale stroške.
O primerih iz tretje alineje prvega odstavka tega člena odloči predsednik oziroma glavni tajnik na podlagi predhodnega strokovnega mnenja.
11. člen
Predsednik oziroma glavni tajnik lahko ne glede na določbe 9. in 10. člena tega pravilnika odloči, da se nudi pravna pomoč, če je podan interes sindikata. Članu se praviloma ne povrne izrečena oziroma prisojena kazen.
Predsednik oziroma glavni tajnik morata o svoji odločitvi obvestiti glavni odbor. O plačilu stroškov postopka iz prejšnjega odstavka tega člena odloča glavni odbor.
12. člen
Pravilnik sprejme glavni odbor SI-JUS.
Spremembe in dopolnitve se sprejemajo po enakem postopku, kot velja za sprejem pravilnika.
Pravilnik stopi v veljavo z dnem sprejema.
Marko Belavič,
predsednik